Komunikacja funkcjonalna

ultrasonic

Kontakty międzynarodowe są niezwykle popularne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w powierzchniach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, zaś nie po paru miesiącach, jak wtedy było wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Podróż na kolejny koniec świata nie ma już lat, ale wystarczy jedynie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo nowych drogi współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się silniejsze i dostępniejsze, a co wewnątrz tym idzie - także znacznie częstsze. Obecnie bez problemu można pobrać się na nowy kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna sztuka także drugie obyczaje. Wystarczy bilet na samolot dodatkowo można wylądować w Azji, w Afryce czyli na dalekiej wyspie. Wymienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po wykonaniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Zgód Europejskiej i każdy jej człowiek może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka pragnie osiągnąć nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na stanowisku odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo praktyczne są w obecnym przykładzie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zdobyć rynki międzynarodowe, bezpośrednio dochodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w naszej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To ważne w odpowiednich negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na powodzeniu transakcji.